KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2142022
*
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Följerätt
Utrop:
6.000 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 februari 2003
kl 18:30:00
- Konstnär/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Läs mer om Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:04
-
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:59
-
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:05
*
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Läs mer om Lowell Nesbitt
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 6.000 kr |
Såld: | 5.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 februari 2003 |
- Konstnär/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.Läs mer om Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:04 -
6196 Ritningar
4 st, Mlitaria, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:59 -
6035 Skål
Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, diameter:..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6012 Tryck på duk
André Planson, Paris, Edition Hubert Baille, 99x61..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:05